DIAL Telecom je historicky první

zákazník s LISA Double Access

 

S exponenciálně rostoucím počtem připojených zařízení musí operátoři nasazovat fiber management systémy a technologie odolné budoucnosti, aby udrželi krok s nároky na konektivitu a rychlost připojení. S touto výzvou se setkal náš dlouholetý zákazník Dial Telecom, a.s. a byl mu nabídnut nový cross-connect fiber management systém LISA Double Access.

 

Technici ze společnosti Dial Telecom, a.s. nejvíce oceňují jednoduchou a efektivní manipulaci s kabely, kterou toto řešení nabízí. Na libovolný port v racku lze dosáhnout 3,5m patchcordem, což daleko víc usnadňuje manipulaci a logistiku.

 

 

 V porovnání s tradičním LISA řešením se stejnou hustotou portů, používání LISA Double Access 1500mm racků snižuje nároky na prostor o 17%.

 

Zeptali jsme se pana Milana Tybuse, vedoucího týmu metropolitní optické sítě Praha společnosti Dial Telecom a.s., na pár otázek ohledně nového produkt LISA Double Access.

Jaké vnímáte výhody u tohoto produktu?

„Hlavní výhodou nově dodaného systému je větší hustota, která nám umožňuje v datových centrech ukončit více optických vláken na menší ploše a tím snižovat náklady za pronájem.“

 

Na jaké problémy jste narazili a jakým způsobem jsme je společně vyřešili?

„Při dodání bohužel došlo k nedodržení termínu ze strany výrobce, společnosti HUBER+SUHNER, dodávka nebyla kompletní a některé části byly poškozené, takže jsme museli projít standardním reklamačním procesem, což finální předání celku ještě oddálilo. V této části jsme nebyli úplně spokojení, ale nakonec jsme ve spolupráci s dodavatelem systému společností BEL Stewart a jejím zaměstnancem p. Bereckým, vše dotáhli do úspěšného konce.
Komplikace při dodání systému bereme jako daň za to, že jsme byli první z operátorů, kdo systém v síti nasadil. Jakmile jsme odladili tyto počáteční komplikace, vše probíhalo hladce a bez problémů.“

 

Co do budoucna? Plánujete nějaký rozvoj pomocí našeho systému?

„Nyní je v řešení nasazení systému LISA double access v datovém centru DC Tower s plánovaným dodáním v srpnu 2020, systém plánujeme nasazovat i v dalších uzlech naší sítě.“

 

K čemu to používáte, s čím vám to reálně pomohlo?

„Optické rozvaděče LISA double access používáme primárně v datových centrech, kde jsou vysoké požadavky na množství ukončovaných vláken a z nich plynoucí potřeby nasazení vysoko hustotních systému. Díky použití systému LISA dochází k reálné úspoře nákladů za pronájem místa v datacentrech a k umožnění dalšího rozvoje.
Systém LISA nám pomohl vyřešit migraci páteřní technologie v rámci telehousu Cecolo ze sálu POP1 do nové klece DT v sále 141.“

 

Naplnila LISA 1500 vaše očekávání?

„Očekávání byla naplněna.“

 

Doporučili byste Lisu double access?

„Jednoznačně ANO.“

 

Milan Tybus

O společnosti Dial Telecom


Akciová společnost Dial Telecom je poskytovatelem komplexního portfolia hlasových, datových a internetových služeb s garantovanou dostupností po celé České republice prostřednictvím vlastní optické sítě. Síť společnosti Dial Telecom má centrální dohledové centrum v Praze. Monitorování sítě i pracoviště podpory zákazníků pracují v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Dial Telecom, a. s. je držitelem certifikátů ISO 9001:2009 se zaměřením na management jakosti, ISO 14001:2005 pro kvalitu environmentálního managementu a ISO 27001:2006 pro řízení informační bezpečnosti, tedy ochranu citlivých informací před neoprávněným přístupem.